Windows 11 nabízí mnoho nového, několik funkcí ale půjde pryč.

Windows 11 nabízí mnoho nového, několik funkcí ale půjde pryč.

Mezi funkce, které nebudou mít uživatelé u Windows 11 k dispozici, patří takové, které řada z nás využívá denně. U dalších nás jejich absence mrzet nebude a pravděpodobně ani nevíme, že existují. Pousďte sami, které z následujících vám budou chybět.

Internet Explorer

Ano, pokud se podíváte pozorně, Internet Explorer ve Windows 10 stále existuje. Ve Windows 11 ale po Internet Exploreru zmizí všechny stopy a bude plně nahrazen prohlížečem Edge. V Edgi bude nadále k dispozici režim kompatibility pro ty staré aplikace a stránky, které to potřebují.

Timeline

Funkci Timeline jste možná v životě nepoužili, což může být jeden z možných důvodů, proč ve Windows 11 zmizí. Timeline umožňuje synchronizovat Vaši aktivitu na vícero zařízeních pod stejným Microsoft účtem za posledních 30 dní (otevřené soubory, historii prohlížení webu, atd.), čímž má usnadnit přechod mezi nimi.

Živé dlaždice

Vývojáři příliš nevyužívali funkci takzvaných živých dlaždic v nabídce Start ve Windows 10, která umožňuje v reálném čase zobrazovat drobné novinky a informace. Pokud Vám to podle popisu zní jako klasické widgety, máte pravdu. Microsoft plánuje desktopové widgety ve Windows 11 vrátit, tak doufejme, že budou oblíbenější než živé dlaždice.

Skupiny v nabídce Start

Další funkce odstraněná z nabídky Start je možnost seskupovat dlaždice a tyto skupiny pojmenovávat – Produktivita, Psaní, Hry, a tak dále. Nabídka Start navíc nebude mít možnost měnit velikost a zdá se tedy, že Microsoft se snaží toto prostředí sjednotit pro všechny (a také ho přesune na střed obrazovky).

Quick Status

Ve Windows 10 mohou aplikace zobrazovat drobné informace na zamykací obrazovce, aby Vám např. připomněly událost v kalendáři. Tato funkce je zvaná Quick Status a ve Windows 11 nebude dostupná – je ale možné, že jí částečně nahradí widgety (vizte výše).

Umístění lišty

Když už je řeč o odebírání možností, jak si Windows přizpůsobit: lišta ve Windows 11 bude napevno umístěna na dolním okraji obrazovky. Možná jste toto nevěděli, ale ve Windows 10 jí bylo možné umístit i na ostatní okraje – levý, pravý, i horní. Pokud jste si takto počítač předtím přizpůsobovali, zdá se, že máte smůlu.

Režim tabletu

Windows 10 celkem solidně funguje na tabletech i na plnohodnotných desktopech/laptopech, ale ve Windows 11 nebude samostatný režim tabletu. Chování v režimu tabletu bude upraveno a částečně se bude nastavovat automaticky, např. při připojení či odpojení Bluetooth klávesnice.

Cortana

Digitální asistent od Microsoftu nebude zcela odstraněn, ale Cortana již nebude nutná nastavovat při instalaci Windows 11 a nebude připnutá k liště. Budoucnost Cortany je zatím nejasná, ale na základě funkcí přidaných za poslední rok by se z ní mohl stát businessový nástroj.

Režim S Mode

Toto je další funkce která nezmizí úplně, ale nebude už vidět tak často. Režim S Mode, který za účelem zlepšení výkonu a zabezpečení umožňuje instalovat aplikace jen z oficiálního Microsoft Store, bude dostupný jen ve Windows 11 Home. Momentálně je ve Windows 10 mít zapnutý režim S Mode ve verzích Home i Pro.

Skype

Skype bude ve Windows 11 dostupný, ale nově už nebude integrovanou součástí operačního systému tak jako ve Windows 10. Microsoft totiž pro účely veškeré komunikace (i videohovorů) plánuje využívat nástroj Teams – připravte se, že ten bude do Windows 11 zaintegrovaný značně!

Zdroj: https://gizmodo.com/everything-youll-lose-from-windows-10-when-you-upgrade-1847348237
Foto: Tadas Sar, Unsplash