V Plzni startuje multižánrový festival na téma změny klimatu
Plzeňský festival „Můj život s…“ se po tématu „online“, které v loňském roce vinou pandemie skutečně proběhlo pouze online formou, vrací naživo k divákům. Tentokrát nese podtitul „Můj život na planetě“ a festivalové akce se uskuteční na různých místech Plzně od října do listopadu 2021. Festival slavnostně zahájí v pondělí 11. 10. vernisáž výstavy „Klimatická změna a my“ v prostorách Moving Station, po které bude následovat odborná debata na téma „Náš život na planetě“. Ten den se odehrají i první ze série zážitkových workshopů pro studenty „Nové místo“.
„Letošní téma se intenzivně dotýká nás všech, cítíme, že naše planeta prochází změnou a svět, který známe, mizí. Rádi bychom se na tuto problematiku podívali prostřednictvím umění a zjistili, co všechno můžeme udělat my sami, jak můžeme společně přispět,“ řekla ředitelka festivalu „Můj život na planetě“ Marcela Mašínová.
V úvodní den festivalu 11. 10. se dění soustřeďuje do prostor kulturního centra Moving Station. Výstava „Klimatická změna a my“ je současně ukázkou z připravované obrázkové knihy manželů Zamouřilových o změně klimatu. Alexandra Zamouřilová, studentka posledního ročníku oboru Mediální ilustrace na fakultě Ladislava Sutnara ZČU, se živí jako grafická designérka a učí na střední umělecké škole. Spolu s manželem Jakubem si založili spolek Česko za klima, jehož posláním je pořádat hudební a vizuální akce na téma změny klimatu.
„Mým cílem je vizualizovat informace jasně a optimisticky. Situace, kterou popisujeme, je děsivá a nedá se ji uniknout, ale nechci, aby čtenář propadal panice,“ uvedla Alexandra Zamouřilová.
Jakub Zamouřil je členem iniciativy Fakta o klimatu a spolu s dalšími odborníky Jindřichem Durasem a Terezou Pelclovou z Nadačního fondu Zelený poklad, Janem Freidingerem z Greenpeace a lektorkami Nového místa Martinou Dobiášovou a Anetou Fodorovou se zúčastní odborné debaty Náš život na planetě, kterou bude v malém sále od 19 hodin moderovat Roman Černík.
V pondělí 11. 10. odstartuje také série zážitkových workshopů Nové místo. Je určena pro studenty základních a středních škol, kteří se učí komunikovat s ostatními, lépe si vyměňovat názory a uvažovat o současném stavu naší planety hravým způsobem. Lektorky programu jsou zároveň divadelními tvůrkyněmi. Výukový program navazuje na jejich uměleckou práci a je postaven na bezprostředním zážitku a akci. „Věříme, že trvalá změna přichází pouze změnou myšlení a postojů. V širším měřítku program ukazuje, jak dopad takové akce – jako je přijetí zodpovědnosti za vlastní budoucnost – roste, pokud tak začne jednat celá skupina,“ upřesnily lektorky Martina Dobiášová a Aneta Fodorová. Program navazuje na úspěšný projekt „nomo“, který umělecká skupina third // space realizovala v plzeňském Moving Station v říjnu loňského roku jako součást festivalu „Můj život online“.
Výstupem z workshopů, na který je do Moving Station zvána veřejnost, bude 22. 10. instalace s názvem Nové místo. Začíná v 19 hodin a vstup je 150, – Kč.
V programu festivalu ani letos nechybí oblíbené Čítání lidu, které se uskuteční 19. 10. od 20 hodin v Anděl Music Baru. Členové Divadla MY na něm budou číst ze svých oblíbených knih, tentokrát na téma života na planetě, a o hudební doprovod se postará kapela DOTmy. Vstupné je dobrovolné.
Pokračuje i spolupráce festivalu s Filmovým klubem Plzeň. V Kině Beseda se odehrají 2. 11. dva snímky, od 17 hodin to bude makedonský dokument Země medu a od 19:30 film Davida Attenborougha Život na naší planetě.
10. ročník festivalu „Můj život s…“ uzavře Jezero, divadelní představení na pomezí mýtu a mafiánského filmu podle Magnesií Literou oceněného románu Bianky Bellové o vodě, co mizí stejně jako láska. Odehraje se v Divadle Alfa 19. 11. od 19 hodin.
Více informací o festivalu najdete na www.mujzivots.cz.
Zdroj: Tisková zpráva festivalu Můj život na planetě
Úvodní obrázek: Alexandra Zamouřilová