Zelený zákal by mohl být léčen pomocí tlakových čidel v oku
Zelený zákal (glaukom) je způsoben nedostatečným odváděním tekutiny z očí. Následně dochází ke zvýšení tlaku, kvůli čemuž může být poškozen oční nerv. Léčba je dostupná v podobě očních kapek, které zvyšují množství tekutiny. Pro léčbu je navíc důležitá pravidelnost, kterou řada pacientů nedokáže dodržet.
Tým okolo Xi Xie z univerzity Yat-Sen v Guangzhou navrhl prototyp kontaktních čoček, které jsou citlivé ke změnám tlaku v očích a díky tomu mohou ve vhodnou chvíli zařídit vypuštění léku. Vnější vrstva čočky se skládá z 6 drobných měděných plátů sestavených do kroužku kolem zornice, která je senzorem pro tlakovou deformaci. Vedle oka je pak umístěna anténa, která přenáší data do počítače, který je zpracuje a pošle zprávu do čočky o tom, že má vypustit lék.
Celý výzkum se skládal z několika kroků. Nejdříve bylo zapotřebí zjistit, zda zařízení dokáže monitorovat změny tlaku a přenést data do počítače. K tomu použili králíky bez glaukomu, kterým implantát vložili do oka. Později použili i brimonidin, lék, kterým se běžně glaukom léčí. Jeho aplikace pomocí senzorů snížila tlak v očích až o 40 % po dvou hodinách.
Pokud se podaří technologii přenést do klinického výzkumu, bude se jednat o zajímavý doplněk léčby mnoha milionů pacientů. Aplikovat měděné kroužky několika prvním pacientům je teď prvním cílem skupiny autorů této publikace, která vyšla v časopise Nature Communications.
Foto: Amanda Dalbjörn, Unsplash
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41467-022-29860-x
Více z nanotechnologií na CZECHSIGHT: